W momencie, kiedy instalacja wodno-kanalizacyjna działa prawidłowo, najczęściej nikt nie myśli o jej przeglądzie. W celu uniknięcia usterek oraz zatorów, które w niedługim czasie mogą przerodzić się w poważne awarie, rozsądnym rozwiązaniem może okazać się inspekcja kanalizacji. Nie jest jednak możliwe samodzielne wykonanie przeglądu rur i samodzielne przeprowadzenie oceny ich stanu, dlatego najlepiej w takiej sytuacji wezwać na pomoc doświadczoną firmę hydrauliczną. Co warto wiedzieć o inspekcji i kiedy warto zrobić inspekcję kanalizacji?

Inspekcja kanalizacji – co warto o niej wiedzieć?

Zanim odpowie się na pytanie, kiedy warto zrobić inspekcję kanalizacji, w pierwszej kolejności należy przybliżyć nieco samo pojęcie. Jeśli chodzi o zagadnienie, jakim jest inspekcja kanalizacji, warto wiedzieć, że jest to bardzo ważny element, który decyduje o prawidłowym działaniu sieci wodno-kanalizacyjnej. Inspekcja nie jest czynnością skomplikowaną, zwłaszcza jeśli wykonuje się ją przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Wówczas jej wykonanie pozwala w krótkim czasie poznać przyczyny awarii rur kanalizacyjnych. Monitoring kanalizacji najczęściej wykonuje się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Polega on na wprowadzeniu do rur specjalnej kamery, dzięki której szybko i bardzo dokładnie dokonać można wstępnej oceny stanu kanalizacji.

Monitoring kanalizacji ujawnia wszelkie uszkodzenia, pęknięcia oraz ubytki powstałe w sieci. Pozwala ponadto określić stopień zanieczyszczenia kanalizacji oraz ryzyko powstania zatorów i niedrożności. Materiał z przebiegu inspekcji zapisywany jest na płycie, więc bez problemu można odtworzyć go w dowolnym momencie, a następnie dokonać dokładnej analizy, która może okazać się niezwykle pomocna przy ewentualnych późniejszych naprawach. Regularna inspekcja kanalizacji stanowi bardzo istotny element konserwacji całej sieci, pozwalając na znacznie wcześniejsze wykrycie usterki.

Kiedy warto zrobić inspekcję kanalizacji?

Wiele osób zastanawia się, kiedy warto zrobić inspekcję kanalizacji? Monitoring bardzo dobrze jest wykonać już bezpośrednio po montażu nowej kanalizacji, jeszcze przed jej odbiorem. Wykonana w tym czasie inspekcja ma na celu sprawdzenie, czy instalacja została wykonana poprawnie i czy działa prawidłowo. Dodatkowo uzyska się wówczas niezbędną dokumentację techniczną, która wymagana jest przy odbiorze. W praktyce przy eksploatacji istniejącej sieci, inspekcję kanalizacji warto przeprowadzać przynajmniej raz w ciągu roku. Odpowiednią porą roku jest wiosna, ponieważ bardzo często różnego rodzaju usterki oraz awarie pojawiają się właśnie zimą, a ewentualne prace naprawcze można wykonać właśnie wiosną. Inspekcje wykonuje się również w przypadku zapadnięcia się gruntu, a także w momencie wydobywających się z kanalizacji nieprzyjemnych zapachów. Przeprowadza się go również w przypadku częstych zapchań sieci kanalizacji. Monitoring kanalizacji pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości, co może pomóc w ograniczeniu kosztów ponoszonych na późniejsze kosztowne naprawy, kiedy awaria może być już poważna.

Przeprowadzenie inspekcji kanalizacji pozwala na wykrycie wielu przyczyn, które prowadzą do wystąpienia awarii. Zalicza się do nich między innymi nieprawidłowe spadki, w których najczęściej dochodzi do zbierania się osadów, a także nieszczelne połączenia między rurami. Przez nieszczelne połączenia wszelkie zanieczyszczenia mogą przedostawać się na zewnątrz, ponadto do rur mogą dostawać się wówczas opady, które mogą przyczyniać się do zwiększenia objętości ścieków. Monitoring umożliwia także wykrycie wystającego materiału, który wykorzystany został do uszczelniania rur. Jeśli został on użyty w zbyt dużej ilości, może on wystawać, co może doprowadzić do zaczepiania się o niego różnych zanieczyszczeń. Wraz z upływem czasu może to doprowadzić do zwężania się światła rur i zmniejszania ich przepływu. Może on wykryć również nieszczelności oraz znajdujące się w rurach przeszkody, w tym kamienie, gałęzie, czy też fragmenty korzeni, a także nielegalne przyłącza oraz źródła nieprzyjemnego zapachu.

Inspekcja kanalizacji – skorzystaj z pomocy specjalisty!

Nasza firma hydrauliczna świadczy kompleksowe usługi w zakresie monitoringu kanalizacji kamerą. Z pomocą naszych specjalistów, dzięki nowoczesnym kamerom, możliwe jest określenie faktycznego stanu rur kanalizacyjnych oraz ewentualne przystąpienie do naprawy lub czyszczenia sieci. W ramach monitoringu kanalizacji określamy stan techniczny rurociągów, przeprowadzamy kontrole nowo wybudowanej sieci wodno-kanalizacyjnej, ponadto dokładnie lokalizujemy wszelkie nieprawidłowości oraz przyczyny awarii. Po dokonaniu monitoringu kanalizacji Klient otrzymuje raport z inspekcji wraz z zapisem z monitoringu kanalizacji. Kompleksowe usługi hydrauliczne związane z eliminacją awarii sieci wodno-kanalizacyjnych świadczymy 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Posiadamy specjalistyczny sprzęt, wykonując inspekcje zarówno na potrzeby nowo zakładanych rur, jak również rur wodno-kanalizacyjnych, które są już od dłuższego czasu eksploatowane.